Jak zhubnout břicho a vylepšit postavu do plavek bez diet a zákazů
Plavková sezóna se nezadržitelně blíží a vy už možná začínáte přemýšlet o tom, jak co nejrychleji vylepšit svou postavu. Pojďme se spolu podívat, jak dosáhnout plochého břicha i bez hladovění a nesmyslných diet i jak se během horkých dnů vyhnout nepříjemným otokům nohou.
Proč diety nefungují
„Zhubněte snadno a rychle!“ slibují často zázračné diety, které hlavně před začátkem léta začínají vyskakovat na stránkách téměř všech ženských časopisů nebo blogů. Už vám ale neřeknou, že stejně rychle jako půjdou kila dolů, vrátí se vám většinou po skončení diety zase zpátky.
Jakmile totiž výrazně omezíte příjem jídla a rychle zhubnete, vaše tělo přepne do režimu hladovění. Po návratu k běžnému stravování se pak bude vyhladovělé tělo co nejrychleji snažit doplnit ztracené živiny a uložit si je do zásoby.
Jak tedy zhubnout břicho bez diet?
Namísto spoléhání se na drastické diety je mnohem efektivnější a zdravější zaměřit se na vyváženou stravu a pravidelnou fyzickou aktivitu. To vám pomůže získat nejen ladné křivky, ale také zlepšit celkové zdraví a pohodu. Bleskový návrat shozených kil, takzvaný jojo efekt, totiž není zdaleka jedinou daní, kterou za nesmyslné hladovění zaplatíte.
Dalšími úskalími, která se pojí s dietami, jsou také:
Ztráta svalové hmoty
Při rychlém hubnutí ztratíte kromě tuku většinou také část svalové hmoty. A to určitě nechcete. Právě svaly mají totiž tu kouzelnou schopnost, že spalují kalorie i v klidu – třeba když zrovna sedíte na gauči. Ztráta svalové hmoty tak může zpomalit váš metabolismus, což ztěžuje udržení váhy a zvyšuje pravděpodobnost opětovného přibírání na váze.
Nedostatek živin
Mnoho zázračných diet je extrémně omezujících a nedostatečně vyvážených. Pomůžou vám sice zhubnout, ale zároveň vaše tělo ochudí i o příjem důležitých živin, jako jsou vitamíny, minerály, bílkoviny a zdravé tuky. S vytouženou postavou tak ruku v ruce může přijít i únava, oslabení imunitního systému a další zdravotní problémy.
Stres a pocit viny
Čím víc vás bude dieta nutit odpírat si vaše oblíbené jídlo, tím víc na něj budete myslet. Až dojdete do stádia permanentního stresu, kdy v hlavě nebude mít nic jiného než jen jídlo a váhu. Většina diet je navíc tak omezujících, že se stejně nedají vydržet dlouhodobě. Dříve či později striktní pravidla porušíte a s tím se dostaví kromě stresu i vlna dalších nepříjemných emocí – zlost, pocit viny a selhání.
Co pomáhá na hubnutí břicha nejlépe?
Vyvážená strava
Prvním krokem na cestě k plochému břichu je vyvážená strava bohatá na živiny. Kromě dostatku bílkovin, které podporují růst a udržování svalové hmoty, se zaměřte také na vlákninu.
Dostatečný příjem vlákniny vám zlepší trávení a eliminuje nadýmání, které bývá příčinou nepříjemně nafouklého břicha. A právě s doplněním potřebného množství nejen vlákniny, ale také řady důležitých vitamínů a minerálů, vám skvěle pomohou naše Imunity drinky FUA FUA. Díky malému praktickému balení je můžete mít neustále po ruce a v horkých dnech vás navíc dokonale osvěží.
Hydratace
Pro udržení zdravého metabolismu a jako prevence nadýmání je nutný také dostatek tekutin. Snažte se vypít alespoň 8 sklenic vody denně. Slazeným nápojům, které mohou způsobovat zadržování vody v těle, se raději vyhněte.
Pravidelný pohyb i dostatek spánku
Bez pohybu to samozřejmě nepůjde. Pokud hledáte zaručený způsob, jak zhubnout a zpevnit břicho, vsaďte na kombinaci kardio cvičení s posilováním. Je jen na vás, jestli si vyrazíte zaběhat, projet se na kole nebo radši uplavete pár bazénů – všechny zmíněné aktivity skvěle spalují přebytečné kalorie a redukují tuk.
Mezi nejlepší posilovací cviky na břicho, které vám pomohou zpevnit povolené svaly a zlepšit tak vzhled bříška, patří zaručeně takzvané sklapovačky (sedy-lehy), plank a cvičení s medicinbalem.
Nezapomeňte však také dopřát svalům i celému tělu potřebnou regeneraci v podobě odpočinku a spánku. Nedostatek spánku může totiž vést k nárůstu hladiny stresového hormonu kortizolu, který je spojen s ukládáním tuku právě v oblasti břicha. Snažte se proto spát alespoň 7-9 hodin denně.
Co pomáhá na oteklé nohy?
Další „vadou na kráse“, a hlavně nepříjemnou zdravotní komplikací, kterou řada z nás s příchodem léta řeší, jsou otoky nohou. I jim se však dá účinně bránit. Zaměřte se zejména na:
- Dostatek tekutin – stejně jako při hubnutí břicha, i v boji s otoky nohou je klíčová dostatečná hydratace.
- Pravidelný pohyb – dostatek pohybu a cvičení vám pomůže nejen k plochému bříšku, ale také k nožkám jako laňka. Cvičení totiž podporuje cirkulaci krve v těle a pomáhá tělu zbavit se nahromaděných tekutin.
- Omezení dlouhého stání nebo sezení – ať už sedíte v kanceláři, nebo jste na cestách, snažte se dělat pravidelné přestávky na protažení. Ideální je alespoň krátce se projít nebo protáhnout zhruba každou hodinu.
- Snížení příjmu cukru a soli – snižte konzumaci sladkých a slaných pochutin. Nadměrná konzumace cukru nebo soli totiž může způsobovat zadržování vody v těle, což vede právě k otokům nohou.
Nebojte, při hubnutí břicha ani kvůli otokům nohou však nemusíte pít jen čistou vodu. Ochutnejte naše Imunity drinky FUA FUA, které vás dostanou svou přirozeně sladkou ovocnou chutí – a přitom neobsahují ani miligram přidaného cukru.