5 tipů, jak spolehlivě zahnat chuť na sladké
Chuť na sladké občas přepadne každého, ale není třeba ji hned krotit čokoládou nebo sušenkami. Zjistěte, kde se touha po sladkém ve vašem těle bere, a vyzkoušejte 5 osvědčených tipů, jak spolehlivě zahnat chuť na sladké, aniž byste si museli dopřát hromadu prázdných kalorií.
Chuť na sladké není náhoda
Pokud vás začne takzvaně honit mlsná, většinou nejde o náhodu. Lidské tělo má hned několik důvodů, proč si občas žádá sladkosti. Třeba ve chvíli, kdy máte nízkou hladinu cukru v krvi – tělo si tak říká o rychlou energii, a cukr je ideální zdroj.
Vyvolat chuť na sladkosti dokáže ale také stres nebo únava. Tentokrát nejen kvůli tomu, že vám cukr dokáže vlít novou energii do žil, ale také díky jeho pozitivnímu vlivu na vaši náladu. Navíc, když jsme pod tlakem, tělo produkuje hormon kortizol, který také zvyšuje touhu po sladkém.
V neposlední řadě pak hrají roli i vaše zvyky. Pokud si dáváte pravidelně sladkou tečku po jídle nebo třeba rádi mlsáte na gauči u filmu, může vaše tělo vykazovat stejné reflexy, jako pověstný pes během pokusu I. P. Pavlova. S každým založením příboru nebo dosednutím na gauč vám pak automaticky začne blikat v hlavě kontrolka, že přišel čas na sladkou odměnu.
Jak chuť na sladké účinně zahnat?
Chuť na sladké zná asi každý z nás, a občas je opravdu těžké jí odolat. Není však hned nutné sáhnout po čokoládě nebo jiných sladkostech, které vám nepřinesou nic víc než prázdné kalorie. Mrkněte na našich 5 tipů, jak chuť na sladké účinně zahnat:
Hlad je převlečená žízeň
Však to znáte. Někdy může být hlad opravdu jen převlečená žízeň. Zkuste se napít a chvíli počkejte, jestli chuť na sladké nezmizí. Službu vám udělá i obyčejná voda, ale ještě lepší bude bylinkový čaj nebo zdravé drinky FUA FUA, které vašemu tělu dodají bez zbytečného cukru a kalorií navíc i slušnou dávku antioxidantů.
Obloukem se však vyhněte čaji černému, kávě a dalším nápojům s obsahem kofeinu – ten totiž chuť na sladké ještě zesiluje, a tak byste se dočkali přesně opačného efektu, než po kterém toužíte.
Zkuste chuti na sladké utéct
Pohyb je skvělý způsob, jak přesměrovat svou pozornost a uvolnit endorfiny, které zlepší náladu podobně jako cukr, ale bez výčitek. Vyrazte proto na krátkou procházku nebo si zkuste na pár minut zacvičit. Pomůže vám to nejen zahnat chuť na sladké, ale také dodat energii a zklidnit mysl.
Jděte se na to vyspat
Dalším z toho, co vám nejspíš chybí, když je u vás na denním pořádku neustálá chuť na sladké, může být dostatek spánku. Když má tělo málo odpočinku, dochází k narušení hormonů hladu – leptinu a ghrelinu – a to vede k větší touze po rychlé energii, tedy cukru.
Unavený mozek také hůře odolává pokušení, a proto je mnohem těžší si sladkosti odepřít. Spánek navíc hraje zásadní roli v regulaci hladiny cukru v krvi, a jeho nedostatek může způsobit větší výkyvy, které chuť na sladké ještě více podporují. Dopřejte si proto dostatek kvalitního spánku – pomůže vám nejen lépe zvládat chuť na sladké, ale i zlepšit celkové zdraví.
Vyzkoušejte ořechy
Ořechy jsou skvělým způsobem, jak zahnat chuť na sladké a zároveň dodat tělu zdravé tuky, bílkoviny a spoustu energie. Díky vysokému obsahu bílkovin a zdravých tuků vás zasytí na delší dobu, takže nebudete mít pocit, že potřebujete další „rychlé palivo“. Navíc jejich jemná nasládlá chuť může uspokojit potřebu něčeho sladkého, aniž byste sáhli po cukru.
Jen si dejte pozor na množství, protože větší porce ořechů dokáže rychle vystřelit váš příjem kalorií do nebeských výšin.
Sáhněte po ovoci
Pokud vás přepadne neodolatelná touha po sladkém, ovoce je skvělou a zdravou alternativou. Šťavnatá jablka, hrušky nebo jahody nejen uspokojí chuť na sladké, ale dodají vám i vlákninu a řadu vitamínů, minerálů a antioxidantů, které podpoří vaši imunitu.
A pro případy, kdy nemáte po ruce ovoce čerstvé, jsou opět ideální volbou naše zdravé drinky FUA FUA bez přidaného cukru, které vám pomohou zahnat chuť na sladké během pár sekund, ať už jste kdekoliv.