Ovoce v těhotenství a při kojení: jaká jsou pozitiva a na co si dát pozor?
Těhotenství a kojení jsou obdobím, kdy je vaše tělo vystaveno obzvlášť velké zátěži – nejen fyzické, ale i psychické. A proto si zaslouží tu nejlepší péči. Zjistěte, jaké benefity vám v těhotenství a při kojení může ovoce přinést, i na co je třeba si dát pozor, abyste byla vy i vaše miminko spokojené.
Kolik a jaké ovoce jíst v těhotenství?
Strava v těhotenství je klíčová pro zdraví matky i vývoj plodu, a správný výběr potravin včetně ovoce může poskytnout důležité živiny. Denně si dopřejte aspoň 2 porce ovoce. Je totiž přirozeným zdrojem vitamínů, vlákniny, minerálů a antioxidantů – látek, které vám nejen pomohou udržet se v kondici a mít dostatek energie, ale také podpoří zdravý růst a vývoj vašeho miminka.
A jaké ovoce si dopřávat?
· Citrusy (pomeranče, grapefruity) – bohaté na vitamín C, který podporuje imunitu a pomáhá vstřebávání železa.
· Banány – zdroj draslíku, který pomáhá při prevenci křečí a udržování rovnováhy tekutin v těle.
· Jablka – poskytují vlákninu, která podporuje trávení, a jsou lehce stravitelná.
· Bobule (jahody, borůvky, maliny) – plné antioxidantů a vitamínu C, které podporují zdraví buněk a imunitní systém.
Nejdůležitější látky, které vám většina ovoce může nabídnout
Vitamín C je silný antioxidant, zastoupený téměř ve všech druzích ovoce. Posiluje imunitní systém, což se zejména v těhotenství, kdy je tělo náchylnější k infekcím, obzvlášť hodí. Pomůže vám také lépe vstřebávat železo z rostlinné stravy a předcházet tak anémii. Navíc podporuje růst a regeneraci tkání, což je zásadní pro zdravou pokožku, cévy a kosti – a tím i pro správný vývoj vašeho miminka.
Kyselina listová je nezbytná pro zdravý vývoj nervové soustavy plodu, zejména v prvních týdnech těhotenství. Její dostatečný příjem pomáhá předcházet vážným vrozeným vadám mozku a páteře vašeho miminka, a vás chrání před chudokrevností tím, že podporuje tvorbu červených krvinek.
Vláknina vám pomůže k bezproblémovému trávení. Její dostatečný příjem vám může pomoci vyhnout se jednomu z nejčastějších těhotenských problémů – zácpě. Správné fungování střev navíc podporuje vaše celkové zdraví a udržuje stabilní hladinu cukru v krvi.
Draslík je důležitý minerál, který pomáhá regulovat krevní tlak. To je zásadní jak pro vás, tak i pro vaše zatím nenarozené miminko. Během těhotenství totiž dochází k vyššímu krevnímu objemu, a proto je důležité udržet tlak v normě. Kromě toho draslík podporuje zdravou funkci svalů a nervového systému, což se hodí opět nejen pro vás, ale i pro vývoj nervové soustavy miminka.
Je nějaké ovoce v těhotenství nevhodné?
Neexistuje žádné konkrétní ovoce, kterému byste se měla v těhotenství striktně vyhnout. Na co je však třeba dát dobrý pozor, je důkladné očištění ovoce před jeho konzumací. Vyhnete se tak toxoplazmóze či listerióze – parazitům, kteří se často vyskytují právě na neumytém ovoci či zelenině. V případě nákazy se infekce může snadno přenést na plod v děloze a zejména v prvních měsících těhotenství vážně poškodit jeho vývoj.
Přesně proto jsou tu naše imunity drinky FUA FUA, které vám pomohou doplnit denní dávku ovoce doslova během pár sekund a díky praktickému balení můžete dopřát kdykoliv, kdekoliv a bez starostí. Už dva sáčky hravě nahradí vaši denní dávku ovoce a podpoří vaši imunitu. Jejich čisté složení bez chemie, plné vitaminu C a vlákniny, vám pomůže zvládat únavu, hormonální výkyvy a celkově podpořit imunitu. Vyzkoušejte FUA FUA a dopřejte si svému tělu to nejlepší, co si zaslouží.
Význam ovoce nekončí ani při kojení
V období kojení potřebuje vaše tělo dostatek živin pro tvorbu kvalitního mateřského mléka i pro samotnou regeneraci těla po porodu. A i tady dokáže skvěle pomoct ovoce. Vitamín C, který je zastoupen téměř v každém druhu, posílí váš imunitní systém a podpoří regeneraci tkání. Vláknina z ovoce navíc pomůže udržet zdravý trávicí systém nejen váš, ale i vašeho miminka.
Během kojení, obzvláště v prvních měsících, je dobré být velmi obezřetní při výběru ovoce a případně se některým druhům raději vyhýbat, protože mohou být potenciálními alergeny nebo způsobit zažívací potíže u kojenců. Doporučujeme se případně poradit s dětským lékařem.
Mezi ovoce, kterému byste se raději na začátku kojení měly vyhýbat, patří:
- Citrusové plody (pomeranče, citrony, grapefruity)
- Jahody a kiwi
- Tropické ovoce jako mango, papája, ananas
- Bobule (maliny, borůvky a další bobuloviny)
Maminky během kojení často dávají veškerou energii svým miminkům a zapomínají pečovat o sebe. I malá péče ale může dělat velký rozdíl – zaměřte se na kvalitní stravu, dopřejte si odpočinek, kdykoli to jde, a nezapomínejte pít dostatek vody. Malé chvilky relaxace, jako je horká sprcha nebo pár minut klidu s čajem, mohou pomoci dobít energii a podpořit vaše fyzické i duševní zdraví.