Braňte se dehydrataci: doplňte jídelníček o potraviny, které obsahují nejvíce vody
V létě se dehydratace stává hrozbou, které bychom měli věnovat zvýšenou pozornost. Pojďte se s námi podívat, jak se dehydratace organismu projevuje, i jak se jí efektivně bránit. Prozradíme vám, čím si kromě čisté vody zpestřit jídelníček, aby bylo vaše tělo dostatečně hydratované.
Proč je tak důležitá správná hydratace
Podle Národního zdravotnického informačního portálu by měl zdravý dospělý člověk přijmout denně zhruba 30-40 ml vody na kilogram tělesné hmotnosti.
Pokud si však pitný režim nehlídáte, zejména v létě, kdy dochází k většímu pocení, může se váš příjem a výdej tekutin rychle dostat do nerovnováhy a máte na problém zaděláno. O slovo se začne hlásit dehydratace.
Voda hraje v lidském těle nezastupitelnou roli a je nepostradatelná pro jeho správné fungování:
- Zhruba 60 % organismu dospělého člověka je tvořeno právě vodou. Je složkou téměř všech buněk, tkání a orgánů a je nezbytná pro jejich funkci.
- Správný pitný režim je důležitý pro termoregulaci těla. V letním horku nebo při zvýšené tělesné aktivitě se vaše tělo více potí, a tím ztrácí tekutiny a elektrolyty. Dostatečný příjem tekutin pomáhá udržet tělesnou teplotu na optimální úrovni.
- Dostatek tekutin v těle je nutný pro správnou funkci ledvin, které filtrují odpadní látky a toxiny z těla a vylučují je močí.
- Voda se stará o „promazávání“ všech kloubů těla. Pomáhá snižovat jejich tření a udržuje je pohyblivé.
- Dostatečná hydratace udržuje dokonalou pružnost kůže a zabraňuje lámání a třepení vlasů a nehtů.
- Tekutiny zajišťují správnou rozpustnost živin v těle, pomáhají při rozkladu potravy a pohybu střev, který je nezbytný pro bezproblémové trávení.
- Správný pitný režim pomáhá tělu udržet si dostatek energie pro fyzickou výkonnost a předcházet únavě a vyčerpání.
Jak se projevuje dehydratace organismu
Dehydratace, neboli nadměrná ztráta vody z organismu, je stav, kdy tělo ztrácí víc tekutin, než přijímá. Už lehčí nedostatek tekutin vás dokáže potrápit bolestí a točením hlavy, celkovou slabostí nebo zácpou. V závažnějším stadiu s sebou dehydratace přináší i pokles krevního tlaku nebo horečku a extrémní nedostatek hydratace může být až život ohrožující. Tohle jsou první příznaky dehydratace, při kterých byste měli rychle zpozornět:
- Pocit zvýšené žízně,
- páchnoucí dech a pocit sucha v puse,
- bolest hlavy,
- slabost a ospalost,
- popraskané rty,
- vysušená pokožka,
- velmi tmavá moč.
V těchto případech obvykle stačí, pokud tělu doplníte potřebné množství tekutin. Mnohem lepší je však dehydrataci raději předcházet a své tělo hydratovat průběžně. Pomůže vám k tomu nejen dostatek pití, ale také obohacení jídelníčku o vhodné druhy ovoce a zeleniny.
Které potraviny obsahují nejvíce vody
Nemusíte popíjet jednu sklenici vody za druhou, abyste vašemu tělu dopřáli dostatečné zavodnění. Tyhle potraviny vám ke správné hydrataci skvěle pomůžou:
Okurky
Okurky na žebříčku nejvodnatějších potravin bezkonkurenčně vítězí. Obsahují víc než 95 % vody a jsou také bohatým zdrojem vitamínů B, C a K.
Rajčata
Podobně jako okurky, i rajčata jsou z velké části tvořena vodou. Obsahují jí zhruba 94 % a navíc jsou cenným zdrojem silného antioxidantu jménem lykopen. Ten dokáže chránit vaši kůži před UV zářením, snižuje riziko osteoporózy nebo kardiovaskulárního onemocnění a působí preventivně proti vzniku rakoviny.
Ředkvičky
Kromě vysokého obsahu vody jsou ředkvičky bohaté také na vitamíny C, B1, B2, B6, beta-karoten a kyselinu listovou. V případě nachlazení vám navíc díky své schopnosti ředit hleny pomůžou i ke snadnějšímu odkašlání.
Celer
Kromě vysokého obsahu vody se v celeru ukrývá také vitamín K, draslík a velké množství vlákniny. V lidovém léčitelství se dokonce používá jako afrodiziakum.
Jahody
Jahody obsahují až 90 % vody a minimum kalorií. Honosí se navíc vysokým obsahem vlákniny, vitamínu C a polyfenolů, které v organismu působí jako antioxidanty.
Vodní meloun
Šťavnaté melouny jsou nejen plné vody, ale také zázraku jménem lykopen, který už jsme zmiňovali u rajčat. Tenhle silný antioxidant dokáže chránit vaši kůži před UV zářením, snižuje riziko kardiovaskulárního onemocnění či osteoporózy a působí preventivně dokonce i proti vzniku rakoviny.
Ananas
Ananas obsahuje až 85 % vody a kromě hydratace vám pomůže také s podporou imunity. Je totiž bohatým zdrojem vitamínu C a enzymu zvaného bromelain, který pomáhá posílit imunitní systém a snižuje tvorbu zánětů v těle.
Broskve
Broskve jsou tvořený z více než 90 % vodou a pyšní se také vysokým obsahem vitamínů A, B a C. Zároveň jsou bohaté na antioxidanty pomáhající v boji proti volným radikálům nebo beta karoten, který chrání pleť před škodlivými účinky slunce.
Maliny
Maliny jsou nejen plné vody (obsahují jí až 85 %), ale také vitamínů A, B a C, draslíku, vápníku nebo fosforu. Kromě dostatečné hydratace vám tak pomůžou také ke zdravějším kostem, redukci hladiny cholesterolu či snížení krevního tlaku.
Pomeranče
Pomeranče jsou se svými více než 85 % vody nejen významným zdrojem tekutin, ale pyšní se také vysokým obsahem vlákniny. Jeden středně velký pomeranč jí obsahuje až 3 g, což je zhruba 12 % doporučeného denního příjmu dospělého člověka. Konzumace pomerančů tak kromě hydratace přispívá také k lepšímu trávení, regulaci hladiny krevního cukru či dokonce ke zdravějšímu spánku.
Ušetřete si čas i práci díky FUA FUA
Máte strach, že i když všechno tohle ovoce či zeleninu nakoupíte, stejně nakonec zůstane minimálně polovina netknutá v lednici nebo v míse na stole, kde se následně zkazí? Nebojte, my to taky známe. Na čištění, loupání a krájení zkrátka často není ani čas, ani chuť.
A přesně proto jsme navrhli naše imunity drinky FUA FUA, které si díky jejich praktickému balení můžete vzít všude s sebou a jen tak se vám nezkazí. Vyzkoušejte FUA FUA a připravte si během pár sekund lahodný drink, který vám zajistí nejen potřebnou hydrataci a doplní důležité vitamíny a minerály, ale taky potěší vaše chuťové pohárky.